"Přestože zlo i dobro musí být na světě vyrovnané, aby nebyla porušena rovnováha, je mnohem snažší činit zlo."
BaronDevil

Dokončené kapitolovky

Nejnovější kapitoly


Ve stínu Pána zla - Prolog
Navzdory času - 2.kapitola
Harry Potter a poslední bitva - 15.kapitola
Zoufalí a každý sám - 12.kapitola
Grimoár země - 7.kapitola
Thor: Cena důvěry - 10.kapitola
Thor: Zboření hranic - 9.kapitola (1.část) - 9.kapitola (2.část)

Liter.cz (Recenze a hodnocení)

23. dubna 2012 v 11:53 | Jackie Decker |  Mimo mísu
Liter.cz

Amatérský literární server.

Je prvním na mém seznamu zkušeností. I proto se mu dostane té cti, aby byl i první představen široké veřejnosti návštěvníků mých stránek. A podle jakých kritérií tedy budeme server hodnotit?

WEB:

1) Design
2) Obsluha


KOMUNITA:

1) Návštěvnost
2) Komentáře
3) Komunikace


Po vypsání všech kladů i záporů, nás čeká ještě závěrečné doporučení a hodnocení na škále od 1-10 co se týče kvality serveru.


Liter.cz
Základem je tmavěmodré pozadí. Žádný vzor, jen barva. Záhlaví je pouze logo s názvem a to ještě ani není uprostřed, ale na kraji. Jinak jeovšem záhlaví prázdné. Žádný obrázek, vzorani lišta s funkcemi.
Samotný web, je rozdělen do tří základních sloupců. Středové pole pro text a dvě krajové lišty pro menu a ovládací panely.
Jednoduchá patička s číslem roku a odkazem na Liter.cz, snad ani nestojí za zmíńku. Alespoň ne po grafické stránce. Z tohoto úhlu pohledu nemá Liter skutečně co nabídnout. Modré pozadí s bílou základní barvou pro text sice není špatná kombinace, ale hnědooranžová barva pro odkazy dojem harmonie kazí. ani harmonie, ani kontrast. Na druhé straně přiznejme si upřímně, mohlo by být i hůř a tvůrcům literu tak jako tak patří uznání, minimálně za snahu.
Zajímavostí je možnost pro registrované uživatele, vzhled si přizpůsobit (barevně) dle svého.

Webová obsluha


Přehlednost

Předně nutno říct, že přehlednost serveru a jeho ovládání se za ta léta mé působnosti, značně vyvinulo k lepšímu.
V levém panelu pro menu jsou seřazeny odkazy na obsah serveru rozdělený do kategorií, autory - podle jazykové příslušnosti a služby, které server nabízí.
V pravém panelu pro menu, je možnost přihlášení a registrace, seznam online autorů, počítadlo návštěvnosti a reklama, kvůli financování webu. Nutno říct, že reklama nijak neruší webový design, ale perfektně do něj zapadá a jelikož je puze jedna, nijak to návštěvníky ani čtenáře neruší a přesto je dost velká šance, že se na to občas někdo povídá.
Uprostřed je nám na hlavní stránce předkládán popis serveru. To, aby náhodný návštěvník ihned věděl, kam že to na svých internetových toulkách zavítal.
Šest malých obdélníků dávánávštěvníkům možnost podívat sa na:
1) Nejnovější díla,
2) Nejnovější komentáře
3) Nejvíce komentované články
4) Nejvíce otipované a oblíbené články
5) Co vám uteklo
6) Ještě vůbec nekomentované články
A tím je zajištěno, že se zde návštěvník neztratí. Rozhodně ne, tak snadno jako dříve.

Registrace

Registrovat se na server je jednoduché. Vyžaduje E-mailovou adresu (kterou má dnes téměř každý) ,Pohlaví, jméno, přezdívku (Totéž co Uživatelské jméno), a opsah text z obrázku (Capcha).
Pokud vše vyplníte správně, stanete se členem komunity během pár okamžiků a můžete se přihlásit (Pozor! Přihlašujete se pomocí Emailové adresy, nikoliv jména). Je to pravda trochu zvláštní, ale i na to se dá zvyknout.

Uživatelské menu

Po přihlášení se zpřístupní uživatelské menu, které je k dispozici v pravém panelu pro menu, namísto pole pro registraci a přihlášení.
Profil - Můžete si nastavit co o sobě chcete dát vědět, věk, jméno, bysdliště... Ale zároveň nemusíte vyplnit skoro nic. Najdete zde a ostatní to najdou také, odkazy na díla, která jste vložili. Přes profil je také možné poslat vzkaz autorovi.
Má díla - Myslím že nepotřebuje složitého popisu, najdete tam seznam všechn svých vložených děl.
Mé sbírky - Sbírky plní na literárních serverech funkci knih. Jsou kategoriemi, kam autor vkládá jednotlivé kapitoly, nebo články, které k sobě patří.
Zápisník - Tam si můžetezapsat cokoliv co považujete za důležité a nechcete to zapomenout.
Komentáře přijaté
Komentáře odeslané - Odkazují na seznamy komentářů.
Nové dílo - Umožňuje vložit nové dílo. (Server nemá žádný limit pro počet vložených děl denně, ani žádnou potřebu schvalování před zveřejněním.)
Nová sbírka - Umožňuje vytvořit novou sbírku.
Pravidla pro uživatele - Doporučuji přečíst, ale taková pravidla bývají v hlavních bodech většinou stejná pro všechny literární server a pokud si nebudete jisti ve vedlejších bodech, snadno dohledáte vše potřebné.
Oblíbení autoři - Pokud si oblíbíte nějakého autora, zde ho vždycky snadno najdete abyste se podívala, zda nenapsal něco nového.
Oblíbení díla - Odkaz na vámi oblíbená díla
Blokovaní autoři - Pokud vás někdo obtěžuje, tak po vložení sem, už rozhodně nebude. (V podsttaě zbytečné, pokud jste nekonflitkní)
Vzkazy - Chcete někoho kontaktovat jinak než komentáři pod díly? Tady máte příležitost. Ovládání je kupodivu celkem jednoduché.
Vaše kontakty - Pokud se s někým spřátelíte, zde je pro něj místo.
Chat - Nechcete psát vzazy, ale chcete si s někým popovídat přímo? Máte možnost. (Popravdě chatovací prostory na literárních serverch bývají zanedbané a já osobně je považuji za zbytečné. Jediné k čemu stoprocentně spějí, je bu´d zení prázdnotou, nebo tvorba hádek a sporů.)
Nastavení prostředí - Možnost přizpůsobit si vzhled webu.
Odhlásit se - Netřeba slov.

KOMUNITA - NÁVŠTĚVNOST


Liter není největším literárním serverem spadajícím pod českou republiku, ale jediným (Které jsem zatím objevila), který obsahuje více než dvoujazyčné zázemí. Kromě češtiny a slovenštiny tu najdete díla v angličtině, němčině a španělštině.
12 000 návštěvníků týdně je takové průměrné minimum, kterého dosahuje. Koli přesně eviduje registrovaných nebo aktivních autorů neumím říct, na druhé straně bude to asi dost.

KOMUNITA - KOMENTÁŘE


Počet komentářů, které obdržíte se nedá zprůměrovart. Jako u jiných literárních serverů jsou ale nejčastěji čtené a komentované básně. Po nich následují povídky různých žánrů, a občas se zadaří i nějakému tomu románu, nebo novele. To je v podstatě všude stejné. Může se vám stát, že nebudete mít žádný komentář, ale zároveň že jich budete mít třeba 20.
Kvalita komentářů je už o něčem jiném. Málokdy se vám zde dostane skutečně kontruktivní kritiky. Lidé se s ní většinou neobtěžují, ani na kvalitnějších a větších serverech natož tady. Takže buď se vám dostane nepodložené chvály, nebo stejně nepodložené kritiky. V tom nejhorším případě se vám nedostane ničeho.

KOMUNITA - KOMUNIKACE


Na Literu nění příliš rozvinutá komunikace mezi uživateli. Chety většinou leží ladem, forum sice je, ale je to jedna z těch novějšíách sližeb, které server poskytuje. Nakolik je kvalitní se dá takto zběžně těžko říct, ale vypadá docela nadějně. Každopádně dřív byly jedinou možností vzkazy mezi autory. Každopádně nějakaká komunitní spolupráce se zde vyskytuje jen v hodně malém měřítku a nebo se teprve rozvíjí. jelikož ale dochází k pozvolným pokrokům, věřím že za pár let se Liter opět trochu zvedne.

A CO TEDY ŘÍCT NA ZÁVĚR?


Liter je dobrýpro absolutní začátečníky, kteří se chtějí podělit o co nejvíce děl ze své tvorby s ostatními čtenáři, nemají vlastní blog, či webové stránky a nebo je mají, ale chtějí přeci jen o stupínek výš.
Můžete vkládat kolik děl chcete, žádný redaktor vám nebude brzdit jejich publikaci, za obsah díla jste zodpovědní vy sami.
Můžete diskutovat s ostatními autory na foru téměř o čemkoliv, pokud nemáte jak jinak trávit volný čas.
Můžete měnit si nastavení vzhledu podle svého.
Můžete si přečíst díla i v jiných jazycích...
Je snadno ovladatelný a přehledný.
Vkládání děl je jednoduché a snadné. Novinkou je formátovací lišta, která odbourává staré problémy s vkládáním děl, které si živě pamatuji.

ALE...

Na literu se snadno vytrácí kvalita vložených děl za kvantitou. Málo co je tam opravdu pěkné a mezi množstvím dětí a mladistvých je těžké tam najít zodpovědné starší a zkušenější pisálky.
Kvalita komentářů je v podstatě žádná a záruky, že vůbec nějaký obdržíte, taky.
Designově je web nezajímavý, až příliš jednoduchý, ádná pastva pro oko, žádné příjemné spestření. Ani možnost změny to příliš nevylepšuje.
Vzhledem k nízkým komunitním aktivitám, se nedá mluvit o přílišných možnostech dalšího rozvoje.

TEDY,

Je Liter velmi dobrý způsob, jak začít s publikováním své tvorby na internetu. dlouhodobě ovšem neperspektivní a nedostačující.

HODNOCENÍ: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Tak tedy zase někdy příště, u dalšho literárního serveru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama