"Přestože zlo i dobro musí být na světě vyrovnané, aby nebyla porušena rovnováha, je mnohem snažší činit zlo."
BaronDevil

Dokončené kapitolovky

Nejnovější kapitoly


Ve stínu Pána zla - Prolog
Navzdory času - 2.kapitola
Harry Potter a poslední bitva - 15.kapitola
Zoufalí a každý sám - 12.kapitola
Grimoár země - 7.kapitola
Thor: Cena důvěry - 10.kapitola
Thor: Zboření hranic - 9.kapitola (1.část) - 9.kapitola (2.část)

Jak Odin k Lokimu přišel?

9. června 2012 v 18:11 | Jackie Decker |  Mimo mísu
Nebývá zvykem, abych psala takovéhle články, ale myslím že je poněkud vtipné dozvídat se určité věci. Neumím to už stejně vtipně popsat, ale snad se mi povede, alespoň z části převést myšlenku do počítače, jak ji vidím a cítím.


Jelikož mě Thor a hlavně postava Lokiho naprosto uchvátili, začala jsem pátrat v severské mytologii poprvotní inspiraci, kterou Marvel studio zpracovalo, jak to zpracovalo Smějící se. A že to zpracování bylo dokoanlé Mrkající.

Takže se pojďme podívat na to, jak je Loki vykreslován v severském pohanském náboženství:


První otázka, kterou se budeme zabývat je: Jak Odin k Lokimu přišel?

Ve filmu Thor je nám Loki představen jako Odinův syn a Thorův bratr.

Jak tomu ale bylo doopravdy?

Nutno podotknout, že severská mytologie, alespoň její dochované střípky, si mnohdy protiřečí, nebo nemluví dostatečně jasně. Asi i proto měli páni z Marvelu dost prostoru pro své zpracování.

Abychom alespoNˇtrochu pochopili o čem je řeč, musíme se podívat na čem je mytologie germánů postavená.

Nejprve byla jen vesmírná prázdnota, kde na jednom konci byla země zimy a na druhém země ohně. Ze země zimy vytékalo 12 potoků a ty postupně čím se dostávaly dál, tály. Tímto táním vznikl prapůvodní obr Ymi a prakráva Audhumla, jejíž mléko obr pil. A protože ve vesmíru nikde nebyl tráva, olizovala prakrávala ledovce.

Když se obr dosyta napil a usnul, tak se pod jeho paží narodil obří muž a žena a ti spolu založili národ obrů, kteří žili v zemi zimy - Jötunheimu.

Jak kráva olizovala slané ledovcové kry, vylízala z ledu Bůrího - prvního otce bohů, který ze sebe sama zplodil syna a ten si vzal jedu obryni. Z tohoto spojení pak vzešli na svět Odin a jeho dva bratři, což byli první Ásové, nebo také Asgarďané. Kde brali bohyně aby s nimi měli syny nikde není řečeno a najednou tu máme Asgard s velkou spoustou bohů, kde Odin nastupuje (po tom co se sám připíchl k Ygdrrasilu, aby získal moudrost a obětoval oko aby získal runy pro magii) na Asgardský trůn po Bůrím a Týrovi, který se ho vzdal.

Takže máme Odina, jeho ženu Fjorgyn, nebo také Frigg (kde se vzala, tu se vzala) a jejich děti, z nichž nejznámější je Thor. Pak se mytologie místy zmiňuje a místy nezmiňuje o Baldrovi, který měl být Thorovým bratrem, bohem krásy a synem Frigg, o jehož smrt se Loki zasadil, neboď vedl ruku slepému lučíštníkovi, který ho zastřelil.

No a pak je tu Loki. Sporná to postava Úžasný.

Jisté je, že Loki ač původem obr, žil s bohy na Asgardu.
Někde se dozvíme, že Loki uzavřel s Odinem pokraví (bratrství, pakt), ani v tomhle nám mytologie neudělá jasno.
Takže o Lokim slyšíme jako o Odinovu synovi, ale také o jeho bratrovi.
Ale jaký byl přesně jeho vztah s Odinem a Thorem, se zde nedozvíme.

Zajímavostí je, že Loki měl být synem obra Fárbautiho a obryně Laufey. Ve filmu byl ovšem Laufey obr, takže když obři klidně sami ze sebe rodí děti a jsou evidentně tak trochu obojetní, nemůžeme se divit, kdžy se dále v mytologii dozvíme že se Loki mimo jiné stal matkou osminohého koně Smějící se. Možná že byl dokonce skutečně Odinův syn, poku Laufey mohl být i Lauyeika Mrkající. Teda FUJ!

Možná, že nakonec bude přeci jen lépe uvažovat o Lokim jako o nalezeném dítěti obrů z filmu. Koneckonců jakým způsobem Loki s Odinem uzavřel pokrevní pouto, mytologie nikde nezmiňuje. Což je možná opravdu dobře Úžasný.

To je prozatím konec, určitě to ale není můj poslední srovnávací článek na téma severské mytologie vs film Thor Mrkající.

J.D.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kuroneko Mistletin von Ookami Kuroneko Mistletin von Ookami | E-mail | Web | 19. června 2012 v 12:39 | Reagovat

Zajímavé, moc zajímavé :D Mě by zajímalo, jak na toto někdo přišel, páč toto ani má fantazie zatím nezvládá (a to už je co říct)

2 Jackie Decker Jackie Decker | E-mail | Web | 19. června 2012 v 13:10 | Reagovat

Je to místy docela zajímavé takhle se v tom pihńat :-D  8-)

3 Tolpen Tolpen | Web | 21. srpna 2012 v 22:02 | Reagovat

A když už jsme v tom a bavíme se o Lokiho dětech a rtak všeobecně...Loki je...otec se zvláštním genetickým potenciálem vůbec (o matkách ani nemluvně).
Když už porodil Loki osminohého koně (kteréhol si následně (mám dojem) osedlal Ódin), tak měl taky ještě jako dítě Hel, zpoloviny bílou a z poloviny černou ženu, která začala vládnout něčemu ve smyslu pekla, taky hada, který žije v moři (nebo tak něco) a je strašně velkej a především obludnýho a obrovskýho vlka. Ale rodiče si člověk holt nevybere.
Jednou bych si velmi ráda zaletěle do minulosti (sestrojím TARDIS), najdu nějakýho vikingskýho teologa a poprosím ho, aby mi to trošku urovnal. Bylo by to celkem fajn.

4 Jackie Decker Jackie Decker | E-mail | Web | 29. srpna 2012 v 12:07 | Reagovat

Ano ano, další Lokiho děti nejsou taky žádní extra krasavci, ani nic podobného :D
A s tím osminohým koněm máš pravdu, Toho si osedlal Ódin :D

A až sestrojíš ten stroj času, hlásím se dobrovolně na výpravu s tebou 8-)

5 Snoopy Snoopy | 3. ledna 2013 v 0:58 | Reagovat

Jednim slovem v tom měli naprostej chos :D. Loki je taková sporná postava no , taky jsem se už pokoušela vypátrat jeho mytologický původ a našla jsem asi články kde to bylo 3× jinak 8-O .

6 Jackie Decker Jackie Decker | 23. prosince 2013 v 8:02 | Reagovat

Klasika, ono to asi nelze nějak spolehlivě dohledat :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama